Narodowe Centrum Kultury-EtnoPolska 2020

• NCK
  • Publikacja: 10.05.2022
  • Wyświetlenia 234

25 czerwca 2020 r. została wykonana sesja zdjęciowa Zespołu "Jutrzenka" z Ciotuszy Nowej.
Zdjęcia znajdą się w publikacji dofinansowanej ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 na realizację zadania pod nazwą 50 - lecie Zespołu Śpiewaczego "Jutrzenka", którego Wnioskodawcą jest GOK Susiec.
Dyrektor GOK - Joanna Kowalczuk wspólnie z członkami zespołu rozmawiała o historii ich działalności oraz przedstawiła wytyczne, które muszą zostać spełnione przy organizacji jubileuszu w związki z epidemia COVID-19.
Przedstawiamy Państwu kilka zdjęć zespołu.

50-lecie Zespołu Śpiewaczego Jutrzenka zostało objęte patronatem medialnym przez:
Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronikę Tygodnia, Lokalną Grupę Działania-Roztocze Tomaszowskie.

Gminny Ośrodek Kultury w Suścu realizuje zadanie pod nazwą 50 - lecie Zespołu Śpiewaczego "Jutrzenka" dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Odsłaniamy Państwu krótkie nagranie przyśpiewek ludowych autorstwa śp. Jana Herdy założyciela zespołu (piosenka o Ciotuszy) i Pani Aliny Bednarz kierownika Zespołu Śpiewaczego „Jutrzenka” z Ciotuszy Nowej ( Choć My nie Mazowsze i życie takie jest piękne), która pomaga w zbieraniu różnych informacji które znajdą się w publikacji.

50 - lecie Zespołu Śpiewaczego Jutrzenka

20 września 2020 roku odbył się Jubileusz 50-lecia Zespołu Śpiewaczego Jutrzenka z Ciotuszy Nowej, który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020, a wnioskodawcą projektu był Gminny Ośrodek Kultury w Suścu przy współpracy Wójta Gminy Susiec oraz Zespołu Jutrzenka. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez  Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia i Lokalna Grupa Działania „Roztocze Tomaszowskie”.
Wydarzenie rozpoczęto Mszą Św. w Kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ciotuszy Nowej, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Śniosek. Dalsza uroczystość odbyła się w remizo-świetlicy w Ciotuszy Nowej, którą otworzył występ Jubilatów piosenką jubileuszową, część oficjalną i artstyczną poprowadziła Dyrektor GOK – Joanna Kowalczuk.
Następnie Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki przywitał gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a byli to: Małgorzata Mamrocha – reprezentując Posła RP Tomasza Zielińskiego,  Kierownik Filii Urzędu w Zamościu Mariusz Tłuczek - reprezentując Marszałka Województwa Lubelskiego – Jarosława Stawiarskiego, Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego jak również  Dyrektor PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość  Rejon Energetyczny Tomaszów  Lub.– Jan Fila – reprezentując Starostę Powiatu Tomaszowskiego – Henryka Karwana, Sekretarz Gminy – Tomasz Skroban, Skarbnik Gminy Susiec -  Jan Kudełka, Radny Rady Powiatu Tomaszów Lub.- Tadeusz Suski, Radny Rady Gminy Susiec – Ireneusz Hałasa, Radny Rady Gminy Susiec- Leszek Kowalik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Majdanie Sopockim – Teresa Hałasa, Sołtys Ciotusza Stara – Katarzyna Stadnicka – Makuch, Prezes Fundacji Parasol Roztocza – Wioletta Kozyra oraz kierownicy zespołów śpiewaczych z naszej gminy: „Grabowiczanki” – Halina Szymańska,  „Zagórzanki” – Cecylia Kopeć, „Sopocka Nuta” – Kamila Sobolewska,  „Parzanki”  - Danuta Pakosik, „Szumy” – Maria Gruszka, „Olszanka” – Barbara Jarczak.
Podczas uroczystości Kierownik Zespołu Jutrzenka – Alina Bednarz odczytała historię zespołu w której przedstawiła powstanie zespołu, wszystkich członków rozpoczynających śpiewanie po osoby, które przejęły i kontynuują nieprzerwanie śpiewanie w zespole. W skład zespołu wchodzi 11 osób Kierownik - Alina Bednarz, Joanna Mazurek, Anna Witkowska,
Zofia Kijko, Krystyna Tomczyszyn, Bogusława Nizioł, Sandra Działa, Gabriela Nizioł, Jolanta Piwko, Jan Hejzner, Ireneusz Hałasa.
Następnie usłyszeliśmy piosenki min. Życie takie jest piękne, Choć my nie Mazowsze, Raz w letnie popołudnie śpiewane przez Jubilatów.
W tym dniu Wójt wraz z Sekretarzem wręczyli wszystkim członkom zespołu tym byłym i obecnym listy gratulacyjne, statuetki i filiżanki dziękując, że od 50 lat zespół tworzy i pielęgnuje tradycję oraz godnie reprezentuje naszą gminę w powiecie, a także w województwie. Zespół otrzymał również od zebranych gości wiele pięknych życzeń i gratulacji, kwiaty oraz kosze ze słodkościami.
Podczas Jubileuszu promowano publikację zawierającą historię działalności zespołu, piosenki oraz zdjęcia.
Niespodzianką dla Zespołu Jutrzenka oraz przybyłych gości był koncert w wykonaniu Zespołu Kameralnego Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w repertuarze ludowym.
Dziękujemy KGW Na obcasach z Ciotuszy Nowej pod kierownictwem Joanny Zub za przygotowanie poczęstunku.
Wydarzenie było przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi i wytycznymi związanymi z COVID-19.

Organizacja Jubileuszu 50- lecia Zespołu Jutrzenka była planowana w innej formie, impreza miała odbyć się w plenerze na placu przy remizo – świetlicy w Ciotuszy Nowej z większa publicznością.
Niestety ze względu na panującą pandemię COVID – 19 organizatorzy byli zmuszeni przenieść uroczystość do świetlicy i ograniczyć liczbę osób uczestniczących w wydarzeniu, stosując się do wytycznych dotyczących organizacji imprez kulturalnych w czasie pandemii.
W niedługim czasie na portalu społecznościowym Facebook i stronie GOK Susiec zostanie umieszczony film z przebiegu Jubileuszu.

GALERIA ZDJĘĆ

Przedstawiamy Państwu spot podsumowujący Jubileusz 50 -lecia zespołu Jutrzenka z Ciotuszy Nowej.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

SPOT PODSUMOWUJĄCY

Przedstawiamy Państwu film z 50-lecia Zespołu Śpiewaczego Jutrzenka który odbył się 20.09.2020 r. dofinansowany z narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska2020