O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Rajd Rowerowy ” W krainie wielkich łowów – w pogoni za tradycją łowiecką”

01.10.2022 r.
Rajd Rowerowy ” W krainie wielkich łowów – w pogoni za tradycją łowiecką”

1 października 2022 r. odbył się Rajd Rowerowy ” W krainie wielkich łowów – w pogoni za tradycją łowiecką”, którego organizatorami było Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Zamościu oraz Gmina Susiec. Partnerami tego wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lub., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwo Tomaszów, Nadleśnictwo Józefów, Nadleśnictwo Zwierzyniec, Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ województwa lubelskiego, Koło Łowieckie  nr 11 „ Bażant” w Lubyczy Królewskiej, Koło Łowieckie   nr 61 „Roztocze” w Zamościu, Koło Łowieckie   nr 28 „Rogacz” w Józefowie, Koło Łowieckie   nr 90 „Darz Bór” w Lublinie, Koło Łowieckie   nr 8 „Łoś” w Lublinie, GOK Susiec.

Uczestnicy rajdu rozpoczęli polowanie starując z  Parku im. Sylwestra Chęcińskiego w Suścu i podążali wyznaczoną trasą z punktami kontrolnymi: wzgórze „Kościółek”, Borowe Młyny, kamieniołom w Nowinach. Uczestnicy mieli za zadanie sfotografować jak najwięcej makiet zwierząt.

Zawodników rajdu klasyfikowano w trzech kategoriach:  kategoria indywidualna mężczyzn „Królem polowania” został Marek Watras, „V-ce królem polowania” został myśliwy Paweł Zirebiec, trzecie miejsce zajął Michał Grądkowski. W kategorii indywidualnej pań „Królową polowania” została Aleksandra Materna-Figurna, „V-ce królową polowania” została Elżbieta Kijko, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Stadnicka-Makuch.

W kategorii drużynowej pierwsze miejsce zajęła drużyna „Basior” w składzie; Magdalena Bartyzel-Zirebiec, Paweł Zirebiec, Marek Watras. Drugie miejsce zajęła drużyna „Banda Aleksandry” w składzie: Aleksandra Materna-Figurna, Marek Figurny, Marek Ornatowicz. Trzecie miejsce zajęła drużyna „Omyk” w składzie: Stanisława Więcław, Andrzej Więcław, Bogdan Kozyra.

Podczas tego wydarzenia odbyły się warsztaty kulinarne pn. „Z sarniną w roli głównej”, które poprowadził Marcin Sikora Szef kuchni w Hotelu Artis w Zamościu. W warsztatach brały udział członkinie KGW z gminy Susiec oraz uczestnicy rajdu.

Jednym z punktów programu rajdu były konkursy kulinarne, do którego zgłosiło się 10 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Susiec. Konkurs oceniały trzy komisje w trzech kategoriach: „Najlepsza potrawa z dziczyzny” - komisja w osobach: Zygmunt Byra – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Elżbieta Byra, Krzysztof Oleszczuk, wyróżniła: I miejsce - KGW „Niezapominajki” Rybnica za „Gulasz z sarniny z warzywami”, II miejsce - KGW w Wólce Łosinieckiej za „Pierogi  z sarniny”, III  miejsce - KGW „Kniazianki”  Łosiniec I za „Roladę z sarny”.   

„Najlepsza potrawa tradycyjna – susiecka”- komisja w osobach: Marta Fus- Dyrektor Biura LGD „Roztocze Tomaszowski”, Lucyna Kozyra – właścicielka Pensjonatu Sosnowe Zacisze, Marcin Sikora - Szef kuchni w Hotelu Artis w Zamościu, wyróżniła: I miejsce - KGW w Wólce Łosinieckiej za „Zupę kurkową”, II miejsce - KGW „Super Trzynastka”  Paary za „Gołąbki roztoczańskie”, III miejsce - KGW „Kniazianki” Łosiniec I za „Kulaszę ze skwarkami i kręciołki”.  

„Najlepsza nalewka” komisja w osobach: Lucyna Kozyra - przewodnicząca, Krzysztof Wieliczko, wyróżniła: I miejsce - KGW w Kunkach za „Jeżynówkę”, II miejsce - KGW „Super Trzynastka”  Paary za „Dereniówkę”, III miejsce -KGW w Maziłach za „Żurawinówkę”. W konkursie wzięły również udział KGW „Tanewa” Susiec, KGW „Sąsiadki” Łuszczacz, Róża, KGW Grabowica, KGW Ciotusza Stara.

Nagrody finansowe w konkursie na  „Najlepszą potrawę tradycyjną – susiecką” zostały ufundowane przez Wójta Gminy Susiec – Zbigniewa Naklickiego oraz Lokalną Grupę Działania „Roztocze Tomaszowskie”, a pozostałe przez Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Zamościu.

Mieliśmy również okazję skosztować produkty kuchni myśliwskiej oraz pieczone dziki przygotowane przez myśliwych z  Koła Łowieckiego nr 33 „Lis” w Lubartowie i  mistrzów kuchni z Zajazdu „Kalinka” w Kaczórkach.

Na scenie zaprezentowali się soliści ze Szkoły Podstawowej w Suścu Agata Lasota i Lena Gęborys; z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łuszczaczu Marcelina Żuk, Jagoda Koper, Magdalena Rębisz; ze Szkoły Podstawowej w Łosińcu Magdalena Borowicz, Martyna Mandziuk,  Maja Piwko, Klaudia Kuryło; ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sopockim Nikola Jarszak, Oliwia Makuch. Wystąpił również Zespół Sopocka Nuta z Majdanu Sopockiego oraz Chór Myśliwski „Knieja” działający przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Zamościu.