O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2022 r.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje
na szacunek
 teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

 

W dniu 11 listopada odbyły się Gminne Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorami byli Wójt Gminy Susiec, Gminny Ośrodek Kultury w Suścu oraz Proboszcz Parafii w Suścu.
Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Św. odprawioną w kościele p.w. Św. Jana Nepomucena w Suścu, którą sprawował wikariusz ks. Krzysztof Cyranowski.
Po mszy odbył się uroczysty przemarsz spod kościoła do Gminnego Ośrodka Kultury na dalszą część uroczystości, którą rozpoczął Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki i przywitał zebranych gości.
Obecni na uroczystości byli: Z-ca Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Tomaszowie Lub. – Grzegorz Mazik reprezentujący Starostę Powiatu Tomaszowskiego – Henryka Karwana, Przewodniczący Rady Gminy Susiec – Mieczysław Jasina wraz z radnymi i sołtysami, Sekretarz Gminy Susiec – Tomasz Skroban, Radny Powiatu Tomaszowskiego – Tadeusz Suski, Nadleśniczego Nadleśnictwa Józefów – Ryszarda Teterycza reprezentowali: inż. Nadzoru – Andrzej Zieliński, Leśniczy – Adam Skiba, Podleśniczy – Mateusz Przepaśniak, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Suścu – Małgorzata Pindral, Prezes ZNP Oddziału w Suścu – Jan Skroban, dr Dominik Porczyński – Uniwersytet Rzeszowski, p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju – bryg. Dariusz Gęborys, Prezes Spółdzielni Socjalnej Arka w Suścu – Danuta Pakosik, Roman Ważny i Władysław Sitarczyk – ZKiBWP w Suścu, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Majdanie Sopockim – Teresa Hałasa, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łosińcu - Anna Kijko, Kierownik GOPS – Wioletta Litwin, Kierownik WTZ Grabowica – Rafał Bodys, delegacje zespołów i kół gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy.
Ten dzień swoim występem uświetnili uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łuszczaczu, którzy pod opieką Dyrektor - Anny Rogowskiej, Teresy Puchacz i Barbary Łasocha przygotowali piękną część artystyczną upamiętniającą to ważne dla Polski i Polaków Święto Odzyskania Niepodległości. Następnie na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dętej z Łosińca pod kierownictwem Janusza Kiecany oraz zespoły: Zespół „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej pod kierownictwem Barbary Jarczak i Zespół „Szumy” z Suśca pod kierownictwem Marianny Gruszka.
Został również rozstrzygnięty konkurs z wręczeniem nagród organizowany przez GOK „Talenty Niepodległej” pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Susiec – Zbigniewa Naklickiego. W konkursie wzięły udział grupy przedszkolne ze wszystkich szkół, które śpiewały Hymn Polski. Gratulujemy Przedszkolakom, a podziękowania kierujemy do dyrektorów szkół z Łosińca, Suśca, Majdanu Sopockiego i Łuszczacza oraz nauczycieli i rodziców za przygotowanie dzieci.
Po części artystycznej wszyscy zebrani udali się pod pomnik, gdzie dokonano uroczystego podniesienia flagi na maszt przez naszych strażaków w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” objętego pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego związanego z zakupem i montażem masztu z biało-czerwoną flagą. Dziękujemy za każdy głos oddany w akcji, dzięki któremu Gmina Susiec uplasowała się na I miejscu w powiecie tomaszowskim.
W tym dniu również po raz 5 GOK włączył się do akcji „Niepodległa do Hymnu” - Biura Programu „Niepodległa”, gdzie został wspólnie odśpiewany hymn w Narodowe Święto Niepodległości i pokazaliśmy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.
Wielkie podziękowania dla Pocztów Sztandarowych szkół z Suśca, Majdanu Sopockiego i Łosińca, Pocztu Sztandarowego Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Suścu , Zarządu Gminnego PSL i Związkowi Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koło Rejonowe w Suścu za Waszą obecność i postawę.
Przy pomniku upamiętniającym żołnierzy września i ludność cywilną, którzy polegli w walce za wolność Ojczyzny zostały złożyły wieńce przez delegacje: Urząd Gminy Susiec na czele z Wójtem Gminy Susiec – Zbigniewem Naklickim, Starostwo Powiatowe oraz Rada Powiatu, Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Suścu, Delegacja 16 KGW z Gminy Susiec,  Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd w Suścu, Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Suścu,  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy, Spółdzielnia Socjalna Arka, Zespół Jutrzenka z Ciotuszy Nowej, NZOZ Susiec Władysława Długosz i Mirosława Kapuścińska, Zespół Grabowiczanki, Zarząd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Posterunek Policji w Suścu, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu, Zespół Parzanki z Paar, Harcerze z 29 DH „Bursztynowy Szlak”, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Suścu, „Zawsze Razem” Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miejscowości Łuszczacz i Róża, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łuszczaczu, Nadleśnictwo Józefów. 
Wartę honorową przy pomniku pełniła 29 DH. „Bursztynowy Szlak”  pod opieką phm. Katarzyny Koper.
Dziękujemy strażakom za uczestnictwo na czele z Komendantem Gminnym OSP w Suścu – kpt. Szczepanem Łasocha oraz Prezesem Oddziału Gminnego Zarządu OSP w Suścu – Piotrem Korkoszem oraz Posterunkowi Policji za zabezpieczenie tego wydarzenia.
W susieckim domu kultury mogliśmy również zobaczyć wystawę pt. Niepodległa na mapach kształtowanie granic po 1918 r. dzięki udostępnieniu przez Biuro programu Niepodległa.