O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Jubileusz 10-lecia Zespołu Parzanki

27.11.2022 r.
Jubileusz 10-lecia Zespołu Parzanki
W niedziele 27 listopada 2022 r. Zespół Parzanki pod kierownictwem Danuty Pakosik obchodził Jubileusz 10 – lecia swojego istnienia.
Wydarzenie rozpoczęto Mszą Św. w Kościele pw. Św. App. Piotra i Pawła w Paarach sprawowaną przez Proboszcza Parafii Huta Różaniecka - ks. Piotra Lizakowskiego oraz wikariusza Parafii p.w. Św. Jana Nepomucena w Suścu - ks. Krzysztofa Cyranowskiego. Następnie w remizo-świetlicy w Parach odbyła się część oficjalna podczas, której zaproszeni goście mogli pogratulować Zespołowi ich działalności przez te wspaniałe 10 lat.
Wśród zaproszonych gości byli obecni: Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki, Przewodniczący Rady Gminy Susiec – Mieczysław Jasina, Radny Gminy Susiec - Tadeusz Witkowski, Sekretarz Gminy Susiec – Tomasz Skroban, Skarbnik Gminy Susiec – Jan Kudełka, Radny Powiatu Tomaszowskiego – Tadeusz Suski, Za-ca Dyrektora Wydziału Komunikacji i Drogownictwa - Tomasz Machalski reprezentujący Starostę Powiatu Tomaszowskiego – Henryka Karwana, Dyrektor GOK Susiec – Joanna Kowalczuk, Kierownik WTZ Grabowica - Rafał Bodys, Prezes OSP Paary - Jan Ważny, Prezes Spółdzielni Warto w Krasnobrodzie - Magdalena Drożdż, a także Rada Sołecka, KGW Paary, delegacje zespołów.
Podczas uroczystości Kierownik Zespołu Parzanki – Danuta Pakosik odczytała historię zespołu w której przedstawiła powstanie zespołu, wszystkich członków rozpoczynających śpiewanie po osoby, które przejęły i kontynuują nieprzerwanie śpiewanie w zespole.
Mogliśmy również wysłuchać piosenek w wykonaniu Jubilatów.
W tym dniu Wójt wraz z Sekretarzem, Przewodniczącym oraz Skarbnikiem Gminy Susiec  wręczyli wszystkim członkom zespołu tym byłym i obecnym statuetki wykonane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy, książkową publikację Dzieje miejscowości Gminy Susiec, Powiat Tomaszowski oraz kwiaty dziękując, że od 10 lat zespół tworzy i pielęgnuje tradycję oraz godnie reprezentuje naszą gminę.
Zespół otrzymał również od zebranych gości wiele pięknych życzeń i gratulacji, kwiaty oraz kosze ze słodkościami.
Na uwieńczenie całej uroczystości był tort oraz poczęstunek wykonany przez Zespół „Parzanki” i KGW „Super Trzynastka” w Paarach.
 
HISTORIA ZESPOŁU „PARZANKI”
W naszej miejscowości do początku  lat sześćdziesiątych działało Koło Gospodyń Wiejskich. Przy nim powstał zespół teatralny i Zespół Ludowy „PARZANIE”, który działał potem przy Klubie Rolnika /od czasu rozpoczęcia pracy w Klubie Rolnika przez Panią Leokadię Caryk – rok 1978- do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Były też solistki, które zdobywały Złote Baszty na kazimierzowskim  festiwalu: p. Maria Bawół i p. Karolina Łagowska.
W roku 2011 sołtysem naszej wsi została Danuta Pakosik-czyli ja.  W 2012 roku powierzono nam – wsi Paary - organizację dożynek gminno – parafialnych. Zastanawiałam się jakie zespoły ludowe moglibyśmy zaprosić na tę uroczystość. Po rozmowie ze swoją sąsiadką, Panią Bronisławą Soluch, doszłyśmy do wniosku, że są w Paarach ludzie, którzy też potrafią śpiewać.
Trzy panie i trzej panowie z poprzedniego zespołu: p. Leokadia Caryk, p. Zofia Soluch, p. Bronisława Soluch,  p. Mieczysław Zatorski, p. Mieczysław Romaniszyn i p. Stanisław Skiba zasilili nowopowstały zespół. Oprócz nich na dożynkach wystąpiły ; Danuta Pakosik, Irena Krzyszycha, Irena Pyda, Weronika Bondyra, Genowefa Lasota, Krystyna Herda, Zofia Fronc, Małgorzata Borowicz, Bożena Romaniszyn, Anna Szpak, Jolanta Bujara i dziewczynki: Iza Sienkiel, Patrycja Soluch , Ola Lasota, Gabrysia Fronc, Patrycja Krzyszycha, Agatka Soluch. Do występu przygotował nas p. Wiktor Gęborys / były nauczyciel, Parzanin /. Repertuaru dostarczyli nam starsi członkowie nowego zespołu.
Już jako „Zespół z Paar”  w składzie czternastoosobowym, wystąpiliśmy na uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Suścu 11.11.2012r. Na początku 2014 roku, po odejściu z zespołu ostatniego z panów, nazwałyśmy się „Parzankami”.W swoim repertuarze posiadamy piosenki biesiadne, ludowe, kolędy, partyzanckie. Występujemy na konkursach i przeglądach , uświetniamy wiele imprez i uroczystości na terenie gminy oraz powiatu, promując piosenkami i strojami tradycyjne elementy kultury ludowej polskiej wsi. Występowałyśmy między innymi: miasteczko Bełz na Ukrainie, w Wakijowie, Łukawcu, Krynicach, Siedliska k/Zamościa, Targi Ekonomii Społecznej w Lublinie, Festiwal Ekologiczny w Zamościu, w Szałasie nad Tanwią, Krasnobród, Będzinie.
Corocznie bierzemy czynny udział w wiciu wieńców dożynkowych, które na etapie gminnym otrzymują wysokie miejsca .
Swoje sukcesy zaczęłyśmy osiągać już w 2014 roku:
10.05.2014r.- wyróżnienie na eliminacjach do 48 OFKiSL
09.12.2014r.- I miejsce na IV Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów śpiewaczych w Werbkowicach.
13.12.2014r.- wyróżnienie na eliminacjach do XXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd I Pastorałek w Krasnobrodzie.
W dziesięcioletniej działalności zespołu zdobyłyśmy
  • 6 pierwszych miejsc:
2014 r.- Werbkowice
2015 r.- Szałas nad Tanwią – partyzanckie
2015 r.- XIV Tansgraniczny FPoR w Suścu
2016 r.- Szałas nad Tanwią
2017 r.- eliminacje do51. OFKiSL w Suścu
2017 r.- Szałas nad Tanwią
  • 4 drugie miejsca:
2018 r.- impreza „Na Ludową Nutę…”
2018 r.- XVII TFPoR w Suścu
2019 r.- Szałas nad Tanwią
2022 r.- XXI Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu
  • 12 wyróżnień:
2014 r.- eliminacje do 48. OFKiSL w Suśc
2014 r. - XIII TFPoR w Suścu
2014 r - XXI MFKiP w Krasnobrodzie
2015 r.- el. Do 49. OFKiSL w Suścu
2016 r.- el. Do 50. OFKiSL w Suścu
2016 r - Konkurs Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie
2017 r.- Wojewódzkie El. Do 51.OFKiSL w Lublinie
2018 r.- Szałas nad Tanwią
2020 r. i 2021 r. – I stopnia w XIX i XX Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w  Suścu
2021r.  – XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Krasnobrodzie, gdzie otrzymałyśmy nominację i reprezentowałyśmy naszą gminę Susiec na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2022 roku, gdzie zostałyśmy docenione wyróżnieniem z grona 140 wykonawców zostaliśmy zauważone i docenione.
W lutym 2016 roku nagrałyśmy płytę z naszymi piosenkami jako zespół PARZANKI , w 2017 nagrałyśmy dwie kolędy wraz z pozostałymi zespołami naszej gminy w wydarzeniu zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu.
Pierwsze nasze stroje czerwono- białe zostały uszyte w 2013 roku, w roku 2016  uszyłyśmy spódnice niebieskie w czerwone kwiaty, w 2017 roku po zakwalifikowaniu się do Eliminacji do Kazimierza zostały uszyte granatowe spódnice – stroje zostały sfinansowane z funduszy starostwa, wójta naszej Gminy oraz Pani dyrektor GOK , za które serdecznie dziękujemy. Zapaski do granatowych spódnic uszyła nam mama Ani Szpak i Zofii Łagowskiej.
Marzyłyśmy o typowym stroju tomaszowskim i w 2021 udało nam się wspólnie z Ośrodkiem Ekonomii Społecznej w Zamościu pozyskać środki na uszycie strojów, w których  dzisiaj jesteśmy. Stroje uszyła nam Spółdzielnia Socjalna Warto bo z Roztocza w Krasnobrodzie. Do naszych stroi w tym roku zakupione zostały tradycyjne buty dla zespołów śpiewaczych.