Koncert Scena Mistrzów

W programie 48 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
 w Kazimierzu uwzględniono
Rok Kolbergowski. Podczas festiwalu odbył się koncert Scena Mistrzów,  w którym zaprezentowali się min. artyści ludowi, którzy otrzymali nagrody im. Oskara Kolberga - zasłużonego dokumentalisty i badacza kultury.Wśród występujących na festiwalowej scenie 28 czerwca 2014 r. wystąpiła również Janina Kowalczuk mieszkanka Grabowicy, reprezentująca Gminę Susiec.

Koncert Scena Mistrzów

Janina Kowalczuk na Scenie Mistrzów

W programie 48 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
 w Kazimierzu uwzględniono
 „Rok Kolbergowski”. Festiwal bowiem
w bezpośredni sposób realizuje idee, jakie przyświecały działalności tego zasłużonego dokumentalisty i badacza kultury.

Podczas festiwalu odbył się koncert „Scena Mistrzów”,  w którym zaprezentowali się min. artyści ludowi, którzy otrzymali nagrody im. Oskara Kolberga.

Wśród występujących na festiwalowej scenie 28 czerwca wystąpiła również Janina Kowalczuk mieszkanka Grabowicy, reprezentująca Gminę Susiec.

Janina Kowalczuk to laureatka nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej którą otrzymała w 2007r., trzykrotna zdobywczyni złotej baszty (1984r., 1999r., 2005r.) -  głównej nagrody na Festiwalu w Kazimierzu. Przez wiele lat należała do Zespołu „Grabowiczanki” z Grabowicy.

Nadal aktywnie uczestniczy w wielu warsztatach sztuki ludowej i chętnie przekazuje młodemu pokoleniu stare tradycyjne piosenki, kołysanki, ballady, o tematyce weselnej, pogrzebowej i żniwnej, które w większości same układała. Mimo tak sędziwego wieku udaje się jej rozbudzić w młodym pokoleniu zamiłowanie do śpiewu.