O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Kultura ludowa i tradycyjna - MKDNiS 2021

  • MKiDN
  • Publikacja: 10.05.2022
  • Wyświetlenia 64

Regulamin Piosenki o Roztoczu
Karta zgłoszenia


W dniach 24- 25 lipca 2021 r. w susieckim parku odbył się XX Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu organizowany przez Wójta Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu. Patronat honorowy objęli:  Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski i Starosta Tomaszowski – Henryk Karwan. Współorganizatorami byli: Gmina Susiec, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, a Partnerem Festiwalu: Lubelskie Smakuj Życie. Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, LGD „Roztocze Tomaszowskie” i TV Tomaszów Lub.

Festiwal został dofinansowany z MKDNiS w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna na realizację zadania pn. XX Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu.

W pierwszy dzień festiwalu na początek głos zabrał Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki, który przywitał wszystkich przybyłych życząc udanej i bezpiecznej zabawy.

Na początku odbył się Konkurs Piosenki o Roztoczu – etap gminny w którym rywalizowało 7 zespołów z terenu gm. Susiec, a przysłuchiwała się komisja konkursowa w osobach: Janusz Kiecana – z wykształcenia muzyk, dyrektor ZSP w Suścu, a zarazem dyrygent Orkiestry Dętej w Łosińcu – przewodniczący, ks Rafał Kowalczuk – wice dyrektor Katolickiego Radia Zamość - członek, Leszek Trześniowski – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łaszczowie – członek. Komisja wyłoniła 3 laureatów, którzy wystąpili w niedzielnym konkursie finałowym: I miejsce „Grabowiczanki” z Grabowicy, II miejsce „Jutrzenka” z Ciotuszy Nowej,  III miejsce „Zagórzanki” z Łuszczacza oraz postanowiła przyznać wyróżnienie I stopnia: „Parzanki” z Paar, „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej i wyróżnienie II st. „Kwiaty Roztocza” z gm. Susiec i „Sopocka Nuta” z Majdanu Sopockiego.

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody finansowe ufundowane zostały przez MKDNiS oraz Wójta Gminy Susiec.

Na scenie zaprezentowali się: FOLK  LADIES z Kijowa śpiewając piosenki z różnych regionów Ukrainy, a piosenką Hej Sokoły poderwały publiczność nie tylko do śpiewu, ale i również do tańca. Kolejno na scenie odbyły się koncerty w wykonaniu zespołów: POZYTYWNIE ALBO WCALE i MALIBU, a na zakończenie odbyła się dyskoteka z DJ SWEETU.

 

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od Finałowego Koncertu Konkursu Piosenki o Roztoczu w którym zaprezentowało się 13 zespołów amatorskich, a przysłuchiwała się komisja w osobach: Artur Sępoch – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie – przewodniczący, Janusz Kiecana Dyrektor ZSP Susiec – członek, Dariusz Sobczak –solista Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, która przyznała następujące miejsca w dwóch kategoriach: piosenka tradycyjna związana z Roztoczem: I miejsce Zespół „Grabowiczanki” z Grabowicy, II miejsce Ludowy Zespół „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa, III miejsce Zespół „Zagórzanki” z Łuszczacza oraz dowolny utwór ludowy: I miejsce Zespół śpiewaczy „Krynickie” Szuwarki  z Krynic, II miejsce Kapela „Galicjanie” z Narola, III miejsce „Tarna-Vox” z Tarnawatki. Komisja przyznała również wyróżnienia I stopnia: Koło Gospodyń Wiejskich w Czartowczyku, Zespół Jutrzenka z Ciotuszy Nowej, Tomaszowska Kapela Podwórkowa, Ludowy Zespół Śpiewaczy Kalina, Zespół Jarczowianki z Jarczowa oraz wyróżnienie II stopnia: Zespół Hucianeczki Stara Huta oraz Zespół Dolinianki  z Bełżca.

Nagrody Finansowane dla zespołów w Konkursie Piosenki o Roztoczu ufundowane zostały przez:  MKDNiS, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim i Wójta Gminy Susiec.

Na festiwalowej scenie mogliśmy posłuchać koncertów w wykonaniu: duetu FOLK LADIES z Kijowa (Ukraina), a także SOLARIS i TEX. Gwiazdą festiwalu był ANDRZEJ RYBIŃSKI z którym publiczność śpiewała największe przeboje min. Nie liczę godzin i lat , Pocieszanka czy Za każdą cenę. Natomiast wieczorem wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu zespołu ŁOBUZY – gwiazda wieczoru. Na zakończenie odbyła się dyskoteka z DJ ADAMUSS.

Podczas Festiwalu Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki podziękował osobom, które przez 20 lat przyczyniły się do jego realizacji, wręczając grawer tony na ręce: Tadeusz Suski – wieloletni Sekretarz Gminy Susiec, Ewa Piwko Witkowska – Prezes LGD Roztocze Tomaszowskie, Stanisław Nawrocki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, Joanna Kowalczuk – Dyrektor GOK Susiec, a także wyczytał osoby nieobecne na imprezie do których również trafi podziękowanie: Władysław Bondyra – pierwszy Dyrektor GOK Susiec i Adam Kornat – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kraśnik.

 

Festiwal to nie tylko występy zespołów, gwiazd na scenie, ale również prezentacja twórców ludowych, wystawców czy Kół Gospodyń Wiejskich z Oseredka, Łosińca II, Suśca, Kunek i  Grabowicy, a także inne atrakcje np. wesołe miasteczko. Dwudniową imprezę poprowadziła Joanna Kowalczuk – Dyrektor GOK Susiec.

Podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo, a byli to: Gmina Susiec, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lub., Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Lokalna Grupa Działania Roztocze Tomaszowskie, Nadleśnictwo Józefów, Spółdzielnia Socjalna Arka – Susiec, Lucyna i Bogdan Kozyra – Pensjonat Sosnowe Zacisze- Susiec, Piotr Bujara – Usługi Tartaczne –Susiec, Zuzanna Naklicka i Daniel Naklicki – Ośrodek Wypoczynkowy  Roztoczanka-Susiec, Zdzisław Jachym – P.H Chemia Hurt-Detal- Tomaszów Lubelski, Zbigniew Pogudz – Delikatesy Centrum Susiec, Piotr Naklicki i Wojciech Naklicki – FHUW EUROCAMP-Susiec, Wiesław Byra – Usługi Trnsportowo-Sprzętowe-Susiec, Jan Bondyra – Paary, Wiktor Hałasa – Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego-Kunki, Krzysztof Herda - Usługi Handlowo – Transportowe i Tartaczne-Susiec, Kazimierz Caryk –Zusług Usług Wielobranżowych-Susiec,  „ROZTOCZE” Zakład Usług Produkcyjnych Tomaszow Lub., Agnieszka Dziedzic -Dom Wczasowy "Lech" Susiec, Firma Adamex Biłgoraj.

 

Wszystkim, którzy pomogli przy organizacji Festiwalu z całego serca serdecznie DZIĘKUJEMY.

Zdjęcia sobota
Zdjęcia niedziela


Przedstawiamy folder Festiwalowy, który powstał w związku z jubileuszowym XX Transgranicznym Festiwalem Pieśni o Roztoczu. W folderze znajdują się piosenki laureatów konkursu „Piosenki o Roztoczu” oraz zdjęcia pamiątkowe z XX-stu edycji Festiwalu.

Dofinansowano z programu: Kultura Ludowa i Tradycyjna 2021
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu


Jubileuszowy folder Festiwalu