O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

PODRÓŻE Z KULTURĄ PO GMINIE SUSIEC

PODRÓŻE Z KULTURĄ PO GMINIE SUSIEC
„Podróże z kulturą po gminie Susiec” to efekt partnerstwa zawartego pomiędzy 11 partnerami z terenu Gminy Susiec, wspieranego przez zespół zadaniowy w ramach realizacji przez Gminny Ośrodek Kultury w Suścu projektu "To MY WSZYSCY TWORZYMY KULTURĘ" dofinansowanego z programu Narodowe Centrum Kultury: Dom Kultury + Edycja 2023/ Zadanie II - Partnerstwo Lokalne.
Tworzenie i rozwój całej inicjatywy można było śledzić na stronie GOK Susiec od maja 2023 roku, kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie inicjujące całe przedsięwzięcie. Od tego czasu, uczestnicy projektu przeszli cykl szkoleń przeprowadzonych przez Małgorzatę Misztal - Practicioner in the Art Of NLP, partner zarządzający w Meritum oraz Szkole Coachów Meritum, trener biznesu, związanych z komunikacją w grupie i budowaniem zespołu po ty, by w rezultacie stworzyć partnerstwo oraz finalnie wypracować pomysł na wspólną inicjatywę w oparciu o „Mikrodiagnozę pomysłu na projekt” opracowaną przez obserwatora Agnieszkę Hałasa, pod okiem - Mentora z ramienia Narodowego Centrum Kultury, prof. Bohdana Skrzypczaka.
Wszyscy intensywnie pracowali na spotkaniach, podczas których planowali, ustalali i doprecyzowywali w najmniejszych szczegółach swoje sztandarowe przedsięwzięcie, które zgodnie nazwali  „Podróże z kulturą po gminie Susiec”.
I tym to sposobem, po kilkunastu tygodniach intensywnej współpracy, 23 września nastąpiła finalizacja całego przedsięwzięcia, będąca żywym przykładem wcielenia w życie słów  "czyń to co możesz, za pomocą tego co masz, tam gdzie możesz"( Theodore Roosevelt)
Tak właśnie uczyniło susieckie partnerstwo. W oparciu o posiadany potencjał, wiedzę, doświadczenie i umiejętności, zaplanowało a potem skrupulatnie zrealizowało, wspólną inicjatywę obejmującą szereg zróżnicowanych działań  kulturalnych ukierunkowanych na potrzeby i oczekiwania swojej społeczności lokalnej Gminy Susiec.
Na początek, opracowana została mapa zawierająca wiele ciekawych miejsc które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Gminie Susiec. Dodatkowo w wybranych miejscowościach, zostały umieszczone tabliczki z kodami QR, które zawierają linki do wielu ciekawych i przydanych informacji kulturalnych i przyrodniczych znajdujących się w wybranych lokalizacjach. Wszystkie tabliczki, informacje, zdjęcia, filmy oraz mapa, uczestnicy projektu opracowali samodzielnie.
Nie zapomniano również o najmłodszych mieszkańcach gminy i dla uczniów szkół z terenu gminy Susiec ogłoszony został konkurs plastyczny z nagrodami pn. „Pocztówka z mojej miejscowości”. Należy tutaj wspomnieć o tym, że wszystkie prace plastyczne zostały wydane w formie pocztówek. Uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na jego uroczyste rozstrzygnięcie, które nastąpiło 23 września 2023 r. w Parku im. Sylwestra Chęcińskiego, kiedy to odbył się również  finał całego sztandarowego przedsięwzięcia pt.  PODRÓŻE Z KULTURĄ PO GMINIE SUSIEC.
Ten dzień był dla wszystkich bardzo intensywny. Punktualnie w południe amatorzy aktywnego obcowania z kulturą wyruszyli na rajd pieszy lub rowerowy. Otrzymali mapę oraz pakiety startowe i pod opieką przewodników udali się w trasę po susieckiej gminie mijając po drodze oznaczone na mapie miejsca. Pogoda dopisała i wszyscy zadowoleni przybyli na linię mety, gdzie czekał na nich regionalny poczęstunek przygotowany przez KGW: Oseredek, Grabowicę, Susiec, Łosiniec I oraz  Spółdzielnię Socjalną ARKA.
Następnie Dyrektor GOK Joanna Kowalczuk oraz Wójt Gminy Susiec Zbigniew Naklicki zaprosili wszystkich zebranych na piknik rodzinny. Każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie. W przepięknej scenerii susieckiego parku, odbyły się zajęcia z rękodzieła i animacje dla dzieci oraz warsztaty z twórcami ludowymi. Można było również posłuchać występu Kapeli Bełżeckiej oraz ludowych zespołów śpiewaczych. Wystąpiły: Sopocka Nuta, Kwiaty Roztocza, Grabowiczanki. Swoje umiejętności wokalne zaprezentował również  Klub Seniora w Suścu  oraz  29. DH „Bursztynowy Szlak”. W między czasie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „pocztówka z mojej miejscowości”. Wpłynęło 66 prac. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz wydrukowaną pocztówkę ze swoim obrazkiem.
Na koniec wszyscy zebrani mogli wziąć udział w zabawie tanecznej na lokalną nutę, pod gołym niebem.
A wszystko to za sprawą Susieckiego Partnerstwa które stworzyli:
 • Justyna Mroczkowska – prezes Stowarzyszenia „Nasza Gmina Susiec”
 • Rafał Bodys – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy
 • Bartosz Paska – Sołectwo Wólka Łosiniecka
 • Katarzyna Koper – 29. DH „Bursztynowy Szlak” z Majdanu Sopockiego
 • Marian Mandziuk – Stowarzyszenie „Dobre Sąsiedztwo” w Łosińcu
 • Lucyna Łasocha – KGW „Perełki Roztoczańskie” Oseredek
 • Kamila Sobolewska – Zespół „Sopocka Nuta” z Majdanu Sopockiego
 • Halina Szymańska – Zespół „Grabowiczanki” z Grabowicy
 • Maria Mękal – Klub Seniora z Gminy Susiec
 • Joanna Gęborys – reprezentująca Zespół Szkół Publicznych w Suścu
 • Monika Słotwińska – reprezentująca Spółdzielnię Socjalną „Arka” w Suścu
Oraz wspierającego partnerstwo zespołu zadaniowego w składzie:
- Patrycja Dudek – psycholog szkolny ZSP Susiec
- Zdzisława Drążek – reprezentująca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
- Anita Malinowska i Lucyna Łasocha – pracownicy GOK Susiec.
I oczywiście Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu, który podjął wyzwanie i wystartował w programie Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Edycja 2023/ Zadanie II - Partnerstwo Lokalne. Jak powiedziała dyrektor GOK Pani Joanna Kowalczuk a zarazem koordynator projektu „Jesteśmy bardzo dumni, że udało się powołać do życia partnerstwo, które było w stanie przygotować i zrealizować z przytupem tak ciekawą i atrakcyjną wspólną inicjatywę. To dla nas ogromny powód do zadowolenia oraz zachęta do podejmowania kolejnych innowacyjnych wyzwań kulturalnych. Każde kolejne takie przedsięwzięcie umacnia nas w przekonaniu, że warto to robić. Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas i zaangażowanie”.