O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

 

W dniu 11 listopada odbyły się Gminne Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorami byli Wójt Gminy Susiec, Gminny Ośrodek Kultury w Suścu oraz Proboszcz Parafii w Suścu. Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Św. w intencji Ojczyzny  odprawioną w kościele p.w. Św. Jana Nepomucena w Suścu, którą sprawował proboszcz Parafii Susiec  ks. dr Andrzej Niedużak. Uświetnieniem Mszy Śwbył występ uczniów klasy 3 Szkoły Podstawowej w Suścu.
Po Mszy Św. odbył się przemarsz pod pomnik przy Gminnym Ośrodek Kultury upamiętniający żołnierzy września i ludność cywilnej, którzy polegli w walce za wolność Ojczyzny, gdzie  został odśpiewany hymn narodowy  w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” - Biura Programu „Niepodległa”, w którą już po raz 6 włączył się GOK, pokazując, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Następnie zostały złożone wieńce przez delegacje uczestniczące w uroczystości: Urząd Gminy Susiec na czele z Wójtem Gminy Susiec – Zbigniewem Naklickim, Starostwo Powiatowe oraz Radę Powiatu, Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Suścu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd w Suścu, Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Suścu,  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy, Spółdzielnia Socjalna Arka, Zarząd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Posterunek Policji w Suścu, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu, Harcerze z 29. DH „Bursztynowy Szlak”, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym, „Zawsze Razem” Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miejscowości Łuszczacz i Róża, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łuszczaczu, Delegacja 16 KGW z Gminy Susiec, Delegacja 8 zespołów śpiewaczych z Gminy Susiec. 
Wartę honorową przy pomniku pełniła 29. DH „Bursztynowy Szlak”  pod opieką phm. Katarzyny Koper.
Wielkie podziękowania dla Pocztów Sztandarowych szkół z Suśca, Majdanu Sopockiego i Łosińca, Pocztu Sztandarowego Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Suścu , Zarządu Gminnego PSL i Związkowi Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koło Rejonowe w Suścu za Waszą obecność i postawę.
Po złożeniu wieńców zgromadzeni udali się do Gminnego Ośrodka Kultury na dalszą część uroczystości, którą rozpoczął Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki i przywitał zebranych gości. Obecni na uroczystości byli: Jan Fila - Członek Zarządu Powiatu reprezentujący Starostę Powiatu Tomaszowskiego - Henryka Karwana, Tomasz Machalski - Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji i Drogownictwa,  Mieczysław Jasina - Przewodniczący Radny Gminy Susiec wraz z radnymi i sołtysami, Tomasz Skroban  - Sekretarz Gminy Susiec, Tadeusz Suski  - Radny Powiatu Tomaszowskiego, Małgorzata Pindral - Dyrektor Banku Spółdzielczego w Suścu, st. kpt. Szczepan Łasocha - Komendant Gminny OSP w Suścu oraz Piotr Korkosz  - Prezes Oddziału Gminnego Zarządu OSP w Suścu, Jan Skroban  - Prezes ZNP Oddziału w Suścu, Danuta Pakosik  - Prezes Spółdzielni Socjalnej Arka w Suścu, Janusz Kiecana – Dyrektor ZSP w Suścu,  Teresa Hałasa  - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Majdanie Sopockim, Anna Kijko  - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łosińcu, Anna Rogowska - Dyrektor NSP w Łuszczaczu,  Rafał Bodys - Kierownik WTZ Grabowica, delegacje zespołów i kół gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy.
Ten dzień swoim występem uświetnili uczniowie  Szkoły Podstawowej w Łosińcu, którzy pod opieką nauczycieli - Natalii Bondyra i Magdaleny Sytej Koper przygotowali piękną część artystyczną upamiętniającą to ważne dla Polski i Polaków Święto Odzyskania Niepodległości. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół „Sopocka Nuta”  pod kierownictwem Kamili Sobolewskiej oraz  Orkiestra Dęta z Łosińca pod kierownictwem Janusza Kiecany.
Dziękujemy strażakom za tak liczne uczestnictwo na czele oraz Posterunkowi Policji za zabezpieczenie tego wydarzenia. W susieckim domu kultury mogliśmy również zobaczyć wystawę pt. Tak powstała Niepodległa, dzięki udostępnieniu przez Biuro programu Niepodległa oraz wystawa fotograficzna z Rekonstrukcji Rozbicia Obozu pracy w Błudku.