O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Kultura ludowa i tradycyjna - MKiDN 2018

  • MKiDN
  • Publikacja: 10.05.2022
  • Wyświetlenia 71
XVII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu

Spot promocyjny

Spot promocyjny
XVII Transgranicznego Festiwalu Pieśni o Roztoczu

W dniach 28-29 lipca 2018 r. na placu GOK w Suścu odbył się XVII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu organizowany przez Wójta Gminy Susiec- Zbigniewa Naklickiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Suścu. Patronat Honorowy został objęty przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Starostę Powiatu Tomaszowskiego Jana Kowalczyka. Współorganizatorami festiwalu byli: Urząd Marszałkowski w Lublinie i Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim. Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Lokalna Grupa Działania „ Roztocze Tomaszowskie”, oraz LOT Roztocze.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu: Kultura Ludowai Tradycyjna 2018 - na projekt pt. XVII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu.
W sobotę Dyrektor GOK Susiec - Joanna Kowalczuk powitała zebranych gości oraz uroczyście otworzyła Festiwal,a imprezę poprowadziła Monika Bondyra – pracownik GOK. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP w Tomaszowie Lubelskim pod batutą mjr Bogdana Pałczyńskiego. Następnie wystąpiła Orkiestra Dęta Freudenstadt z Niemiec pod batutą Rainera Neher. Wieczorem rozpoczęły się koncerty zespołów: Roxait i Faster,a gwiazdą pierwszego dnia Festiwalu był zespół „Shantel”. Dyskotekę pod gołym niebem poprowadził DJ SWEETU.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczął się od konkursowego przeglądu zespołów i kapel folklorystycznych z Roztoczai Ukrainy, podczas którego zaprezentowało się 13 zespołów i 1 kapela. Jury w składzie: Artuch Sępoch – Dyrektor WOK w Lublinie i Lilla Walczak- Wicedyrektor do spraw dydaktycznych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim po wysłuchaniu zespołów i kapel przyznało:w kategorii Piosenka o Roztoczu – I miejsce zespół „Wójtowianie” z Krasnobrodu, II miejsce zespół „Parzanki” z Paar, III miejsce „Kwiaty Roztocza” z Gminy Susiec. Wyróżnienie przyznano zespołowi „Jarczowianki”

z Jarczowa. W kategorii Piosenka o Roztoczu- I miejsce zespół „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa, II miejsce Tomaszowska Kapela Podwórkowa, III miejsce Męski Zespół „Płomień” z Tomaszowa Lubelskiego. Wyróżnienie przyznano zespołowi „Marase” z Bełżca. Wszystkim zespołom wręczono dyplomy, statuetki i nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim oraz Wójta Gminy Susiec.

Podczas Festiwalu przeprowadzony został Konkurs „Bezpieczne Wakacje” zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Tomaszowie Lubelskim i Posterunek Policji w Suścu. W konkursie w kat. dzieci starsze przyznano: I miejsce Kinga Wąchoła, II miejsce Przemek Soluch, III miejsce Dominik Durda, a w kat. dzieci młodsze I miejsce Tereska Szelewicz, II miejsce Aleks Kowalczuk, III miejsce Oliwka Furgała. Nagrody rzeczowe ufundował Wójt Gminy Susiec.
 
Drugiego dnia Festiwalu odbyły się również koncerty w wykonaniu Khrystyny Strutynskiej i Dimka Jr & Khos Project Accordbeats z Ukrainy. Gwiazdą Festiwalu był zespół „Baciary”, a Gwiazdą wieczoru zespół „Brathanki”. Oba zespoły świetnie bawiły naszą niezawodną publiczność. Do końca imprezy dyskotekę poprowadził DJ PEPO. Na Festiwalu twórcy ludowi i wystawcy prezentowali swoje wybory rękodzielnicze,
a Koła Gospodyń Wiejskich z Paar
i Grabowicy częstowały regionalnymi przysmakami.

Galeria zdjęć