Święto Pieczonego Ziemniaka

To doroczne spotkanie, wpisujące się już w gminną tradycję, odbyło się w chłodne, rześkie popołudnie 8 października 2023 roku w miejscowości Nowiny. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu, a współorganizatorami Sołectwo Nowiny, Ochotnicza Straż Pożarna i KGW Nowiny. Uroczystego  otwarcia Święta dokonała  Joanna Kowlaczuk -Dyrektor Gok w Suścu, następnie zaproszonych gości powitał  Wójt Gminy Susiec - Zbigniew Naklicki, dziękując  wszystkim za przybycie, a współorganizatorom  za   zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne oraz podtrzymywanie tradycji. Na festyn licznie przybyli mieszkańcy, turyści  ale i grono zaproszonych gości, w tym: Zbigniew Naklicki- Wójt Gminy Susiec,  Tomasz Skroban- Sekretarz Gminy Susiec,  Jan Kudełka -Skarbnik Skarbnik Gminy Susiec , Mieczysław Jasina -Przewodniczący Rady Gminy Susiec, Tadeusz Suski- Radny Rady Powiatu Tomaszowskiego, Tomasz Machalski - Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji i Drogownictwa w Tomaszowie Lub, Ewa Piwko-Witkowska - Prezes Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół. Przygotowano mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników wydarzenia.
Wyjątkową, niemal rodzinną atmosferę umilał swoim śpiewem Zespół Śpiewaczy „Szumy” z Suśca” i „Kwiaty Roztocza, a Tomaszowska Kapela Podwórkowa, swoim repertuarem porywała uczestników do tańca. Członkinie KGW Nowiny zadbały o poczęstunek, nie mogło zabraknąć tradycyjnego ogniska – a w nim wyjątkowego smaku pieczonych ziemniaków i  pieczonej kiełbaski. Ważnym punktem imprezy były konkurencje sportowe  dla sołtysów i radnych - rywalizowano chętnie, zwłaszcza, że na zwycięzców czekały bardzo atrakcyjne nagrody  oraz 2 konkursy. Pierwszy dla najmłodszych na "Ziemniaki - Cudaki", na który wpłynęło aż 117. Komisja w składzie: Zbigniew Naklicki – przewodniczący oraz członkowie: Tomasz Skroban, Joanna Kowalczuk, Elżbieta Gęborys i Marzena Ważna nie miała łatwego zadania. Lista laureatów znajduje się w załączniku.
Z kolei drugi konkurs na " Potrawę z Ziemniaka" skierowany został do Kół Gospodyń Wiejskich. W konkursie udział wzięło 14 kół z terenu gminy Susiec. Uczestnicy mogli skosztować wielu potraw przygotowanych na bazie ziemniaka, który uchodzi za podstawowy produkt w polskiej kuchni. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich nie po raz pierwszy udowodniły, że można z niego sporządzić wiele smacznych dań,  a były to: Leśna kartoflanka, Rolada ziemniaczana, Tort z naleśników ziemniaczanych, Keks Ziemniaczany, Kluski śląskie z sosem grzybowym, Kiszka ziemniaczana w kątnicy baraniej, Tarciuch z sosem grzybowym, Pierogi z ziemniakami, Kartacze, Sałatka ziemniaczana, Pyrok, Ziemniaki zapiekane, Babka ziemniaczana, Placek ziemniaczany z wędzoną makrelą i sosem chrzanowym. Komisja konkursowa w składzie: Ewa Piwko- Witkowska – przewodnicząca oraz Zuzanna Naklicka i Elżbieta Górniak- członkowie , ostatecznie I miejsce przyznała  dla KGW „Perelki Roztoczańskie’z Oseredka za  „Kiszkę ziemniaczaną  w kątnicy baraniej” , II miejsce - KGW „Super Trzynastka”z Paar za „Pyrok” , III miejsce- KGW Kunki za  „Pierogi z ziemniakami” , oraz wyróżnienie specjalne dla KGW „ Nad Szumami” z Huty Szumy za „Keks Ziemniaczany”. Wszystkie koła gospodyń wiejskich, biorące udział w konkursie  otrzymały dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Wójta Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu . Dodatkowo na scenie odbyły się występy zespołów „NEWS” i „ Motif”  które wspaniale bawili mieszkańców Nowin i gości do późnych godzin wieczornych.
Podczas wydarzenia została przeprowadzona zbiórka publiczna – Dla Mateusza Kawalca -mieszkańca  gm. Susiec, pod Patronatem Fundacji Parasol Roztocza.
Ten jesienny dzień, pachnący pieczonym ziemniakiem napewno wszyscy będą długo pamiętać - zawdzięczamy to wszystkim obecnym na święcie, a przede wszystkim sołectwu, KGW, OSP  i mieszkańcom Nowin za organizację, zgranie i współpracę. DZIĘKUJEMY .