Eliminacje 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

13 kwietnia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu odbyły się Eliminacje do 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Organizatorem wydarzenia było Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a współorganizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Suścu.
Solistów i zespoły występujące powitała Joanna Kowalczuk - dyrektor GOK w Suścu, a serdeczne słowa otuchy i wsparcia dla artystów przekazał Wójt Gminy Susiec -Zbigniew Naklicki.
Śpiewaków oceniała komisja w składzie: prof. Jan Adamowski – profesor UMCS, folklorysta, antropolog kultury;  dr hab. Tomasz Rokosz prof. KUL – kulturoznawca, etnomuzykolog, polonista, muzyk; Piotr Czyryk – muzyk, instruktor Biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Komisja wyłoniła do drugiego etapu przesłuchań w Lublinie następujących wykonawców w kategorii zespoły śpiewacze: Zespół Śpiewaczy „Parzanki” z Paar; w kategorii instrumentalistów – solistów: Kazimierza Gruszka z Tomaszowa Lubelskiego; w kategorii śpiewaków -bez towarzyszenia instrumentalnego: Halinę Kierepka z Sitaniec Kolonii, Katarzynę Warmińską – Mazurek z Tomaszowa Lubelskiego, Aleksandrę Wołoszyn – Banaś z Bełżca; w kategorii mistrz i uczeń: Aleksandrę Wołoszyn – Banaś (mistrz) wraz z uczennicami Aleksandrą Wagner i Mileną Kliszcz.
Dziękujemy wszystkim za udział w Eliminacjach, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w Eliminacjach Wojewódzkich.